Silifke Müzesi
Müzeden KarelerSilifke Müzesi Bağlı Birimleri

ATATÜRK EVİ VE ETNOĞRAFYA MÜZESİ :

Silifke ilçe merkezinde Saray Mahallesi 3 nolu sokakta yer almaktadır.

1914 yılında yapılmıştır. Bahçe içerisinde iki katlı bir evdir. Ahşap ve taş malzeme kullanılarak yapılmıştır. Hacı Hulusi Açıkbaş’a ait olan bina sonradan Sami Açıkbaş’ ın olmuştur. Bina Kültür Bakanlığı tarafından 1982 yılında  Mevci Açıkbaş’ tan  kamulaştırılarak  restore edildikten sonra 2 ocak 1987 ‘de Atatürk Evi ve Etnoğrafya Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Mustafa Kemal ATATÜRK,  gerek Kooperatif ve Çiftlik kurma çalışmaları ve gerekse yurtiçi gezileri nedeni ile Silifke’ yi 4 kez ziyaret etmişlerdir. Atatürk’ ün Silifke’ yi ilk ziyaretleri ile ilgili olarak Taşköprü yakınına ‘ mermer bir anıt ve heykeli ’ dikilmiş ancak, bu yeterli görülmeyerek ziyaretle ilgili anıya uygun, ilçede Ata’ nın adına bir Kitaplık ve Müze yaptırılması girişimlerine başlanmıştır. Uygun bina Atatürk’ ün 27 Ocak 1925’ de Silifke’ yi ilk ziyareti sırasında geceyi geçirdiği bu evdir.

Atatürk Evi ve Etnoğrafya Müzesi adı altında müzede Atatürk’ ün kaldığın odanın tüm eşyaları, Kooperatif kurması ile ilgili belgeler, ziyaret fotoğrafları, gazete haberleri gibi belgeler sergilenmektedir. Aynı zamanda  yöresel Etnoğrafik eşyalar da sergilenmiştir.

Atatürk Evi ve Etnoğrafya Müzesi :Bakanlığımıza ait Bina ve Arsadır.Müze Binası’nın kurulum alanı 329 m2’dir.

Sergi Salonları:2 katlı binanın üst katında sergileme vardır. 1.katın salonunda mevcut sergi panolarında  belirli günlerde (27 Ocak Atatürk’ün Silifke’ye gelişleri, 29 Ekim, 10 Kasım ) geçici sergiler yapılmaktadır.

Atatürk Evi Teşhir

NARLIKUYU ÖRENYERİ MÜZESİ :

Silifke İlçesi, Narlıkuyu Beldesi’ nde yer almaktadır. Silifke’ den 20 km. uzaklıktadır.

1975-1976 yıllarında Roma Dönemi Hamam yapısına ait mozaik taban bir bina içine alınarak Müze oluşturulmuştur.

Narlıkuyu koyu, antik çağ ve Doğu Roma döneminde Cennet-Cehennem’ e tapınma ve geziye gelenler için bir deniz kapısı olmuştur. Ortaçağ’ da ismi Porto Calamie diye bilinen bu yerleşim yeri görkemli bir hamama sahipti. M.S.4.yüzyıla  ait bu hamam yapısından bugün sadece su yalağı ile yıkanma bölümündeki taban mozayik’ i günümüze kadar gelebilmiştir.

Bu mozaik Müze binası olan yapı içinde korunmaktadır.

Doğu Roma İmparatorluk yönetiminde yüksek bir görev sahibi olduğu anlaşılan Poimenios, cennet obruğunun derinliklerinden geçerek Narlıkuyu’ daki doğa harikası küçük körfezde denize karışan  tatlı su kaynağından yararlanarak bir yunak yaptırmış; tabanını da mozaikle bezetmiştir. Siyah, beyaz ve sarı renkli taşlarla oluşturulmuş mozaikte geometrik, yöresel kuş ve çiçek motifleri ile antik dönemin baş tanrısı Zeus’ un üç kızı Aglaia, Thalia ve Euphrosine resmedilmiştir. Zeus’ un bu kızları, güzelliği ile ünlü uyum tanrıçası Eurynome’ den doğmuştur. Üç kızkardeş Kharites olarak anılır. Bu isim antik Yunanca’ da parlaklık, ışıltı ve güzellik anlamına gelen kharis sözcüğünden türetilmiştir. Sanatın her dalının koruyucusu ve insanlarla tanrıların esin kaynağıdırlar.

Ayrıca tanrıçaların üzerinde bir yazıt bulunmaktadır. Bu yazıtta : “ Ey, dost, bu güzel hamamın suyunun saklı olan kaynağını kimin bulduğunu sorarsan, bil ki o kişi, kutsal adaları dürüst yöneten ve imparatorların da dostu olan Poimenios’ tur ”ifadeleri bulunmakta ve hamamı yaptıran kişinin adını vermektedir.

Narlıkuyu Örenyeri Müzesi: Roma Dönemi Hamam yapısına ait mozaik taban bir bina içine alınarak Müze oluşturulmuştur. Müze Binası 65.28 m2’lik bir alandır. Toplam 820 m2’lik Kurulum Alanında  1 adet de Bekçi Evi bulunmaktadır.

Üçgüzeller
Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi İşlem ve Bilgi Yönetimi Daire Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 4300 kez gösterilmiştir.